23 September – Sjöfartsforskning till kaffet

För att sprida information om avslutade projekt presenterar Trafikverket två korta presentationer av avslutade forskningsprojekt inom sjöfartsområdet. Projekten presenteras av den aktör som har ansvarat för projektet. Du får förståelse på en övergripande nivå om syftet av projektet och resultatet. Varje presentation är 15 minuter och om du har frågor eller vill veta mera om projektet tar du direkt kontakt med presentatören efteråt.

SMTF möter…Power House

SMTF möter...Jimmy Henningsson, PowerTech Sweden   Hur säkra är batterier egentligen?

Finansieringsmöjligheter för svenska företag och klusterorganisationer

Clusters of Sweden, Tillväxtverket och Vinnova bjuder den 15 oktober in till ett webinar som ger en överblick över den breda paletten av program där företag och klusterorganisationer kan söka finansiering.

Särskilt fokus kommer att läggas på Green Deal och Digital Europe för att stärka svenska företags förmåga till hållbar omställning, digitalisering och kompetensförsörjning. Välkommen att delta!