Om oss

Sedan 2007 har SMTF verkat för att främja svensk marinteknik både nationellt och internationellt.

Bakgrund

Svenskt Marintekniskt Forum (SMTF) grundades 2007 som ett svar på behovet av en marinteknisk samlingsplats. Sedan dess har vi verkat för att stärka svenska företag och genera sysselsättning i den marina/maritima branschen.

Sedan 2017 är SMTF en del av det svenska forskningsinstitutet RISE (Research Institutes of Sweden).

Vision

Att vara det självklara navet för grön marinteknisk utveckling för en bättre värld.

Vad vi gör

SMTF är en nätverksorganisation för den svenska marintekniska näringen med alla dess inriktningar såsom fritidsbåtssektor, offshore och sjöfart. SMTF skapar värde för näringen genom ett aktivt arbete med att stödja och synliggöra branschen. SMTF engagerar och guidar industrin i innovations-, utvecklings- och affärsprojekt. 

Styrgrupp

Styrgruppen har det övergripande ansvaret för SMTFs utveckling och värnar om att verksamheten alltid har fokus på medlemmarnas intressen.

SMTFs valberedning

Peter Hartzell, Swede Ship Marine
Anders Höfnell, Lloyds Register
Stefan Mattsson, Mattsongruppen i Uddevalla.

  • Peter Hartzell, Ordf.
    Swede Ship Marine AB
    Thobias Ernfridsson,
    Consilium Marine & Safety AB
    Jessica Hjerpe Olausson,
    Västra Götalandsregionen
    Kristian Berg,
    Scanunit AB
    Jan-Erik Lindström,
    Nimbus Boats
    Mattias Patriksson,
    SeaIT AB
  • Susann Milenkovski,
    Region Skåne
    Roger Berg,
    SAAB Kockums
    Thomas Roos,
    Independent senior advisor
    Anders Larsson,
    Öresund DryDocks
    Tommy Hertzberg,
    RISE
    Karin Stenlund,
    Fyrbodals kommunalförbund

Operativ grupp

Fredrik von Elern

Verksamhetsansvarig

fredrik.von.elern@smtf.se 

010 – 516 62 62
072 – 450 62 62
Göteborg

Andreas Bach

Verksamhetsansvarig - Region Skåne

andreas.bach@smtf.se

010 – 516 54 11
070 – 559 54 11
Lund

Eva Errestad

Processledare

eva.errestad@smtf.se

010 – 516 61 28
072 – 450 61 28
Lund

Rebecca Möller

Kommunikatör

rebecca.moller@ri.se

010 516 55 59
Göteborg

Liselotte Melkersson

Program Coordinator

liselotte.melkersson@ri.se

010 516 55 32
072 450 55 32
Göteborg

Henrik Klintenberg

Projektledare

henrik.klintenberg@smtf.se

010 – 516 56 88
072 – 450 56 88
Göteborg

Erik Johansson

Project Controller

erik.johansson@smtf.se

010 – 516 62 78
072 – 737 62 78
Göteborg